Asp.Net vNext ve Visual Studio 14
Makale resmi

Merhaba Arkadaşlar,

Asp.Net vNext

Microsoft Asp.Net platformunu ortaya çıkardığından beri, bu platform üzerine çok ciddi yatırım yapmaya devam ediyor. Yenilik anlamında gerçekten bu hıza yetişmek çok zor. 

Microsoft Mayıs 2014'te TechEd North America etkinliğinde Asp.Net vNext vizyonunu açıkladı. Bu vizyonda Asp.Net'te çok ciddi değişiklikler ön görülüyor.

Masaüstünde ve web uygulamalarında kullanılan Framework aynıydı. Bu da gereksiz yere bir class kalabalığı demekti. Sonuçta masaüstü ve web yapılarının gereksinimleri birbirinden tamamen farklı oluyordu. Bu noktada en büyük değişikliklerden birisi, CLR yapısının sunucu ve cloud sistemler için özel olarak optimize edilmesi. Böylelikle tüm framework'ün değil sadece gerekli bileşenlerin mevcut olduğu bir yapı üzerinde sistemlerimizi çalıştırabiliyor olacağız. Bunun hıza yapacağı etkinin çok yüksek olacağını düşünüyorum. Bu yapı KRuntime olarak adlandırılmış. Kaynak kodları şuradan incelenebilir.

Burada özellikle vNext Framework'ten bahsedildiğini gözden kaçırmamak lazım. Belki de .Net Framework, yerini bu yeni framework'e bırakabilir. En azından Asp.Net tarafında.

Biz, projemizi sunucuya atmadan önce sadece ihtiyacımız olan bileşenleri seçip, bu bileşenlerin sunucuda çalıştırılmasını sağlayabileceğiz. Hatta bir dll'in farklı sürümlerini v1.0, v1.2 vs. aynı anda kullanabiliyor olacağız. Bu modülleri de Nuget ile yönetmeye devam ediyor olacağız. Hatta projedeki farklı bileşenlerimizin, farklı Framework versiyonlarını dahi kullanmasını sağlayabiliyoruz.

Mvc 5 ile başlayan, One Asp.Net yapısı (bir projede hem web forms, hem mvc hem de web api kullanımı) geliştirilerek artık ortak bir yapı haline getirilmiş. Artık hepsi ortak class'ları kullanacak. Yani filter'lar, routing'ler, controller'lar ortak olarak kullanılacak. Bu gerçekten mükemmel ötesi bir şey.

Dependency Injection özelliği, artık Framework'un içerisinde entegre halde gelecek. Siz istediğiniz bir yönetim aracını(IOC) kullanabileceksiniz.

Bunlarla alakalı bilgiler, artık Asp.Net projelerinin IIS'e bağlı kalmayacağını, gerçekten platform bağımsız ve açık kaynak olarak çalışacağını gösteriyor.

System.Web class'ının yerine farklı bir yapı entegre edilmesi öngörülüyor.

Bir süredir geliştirilmekte olan Roslyn mimarisinin sisteme entegre edilmesi öngörülüyor. Böylelikle proje değişikliklerini gözlemleyebilmek için, sürekli derleme işlemine gerek duyulmaması planlanıyor. Kim bilir? Belki de dll'ler artık tarih olur :)

Visual Studio 14

Visual Studio 14

Yukarıda incelemesini yaptığımız, Asp.Net vNext'in yanında, heyecan uyandırıcı yeniliklerden birisi de Visual Studio 14'ün CTP sürümlerinin yayınlanmaya başlamış olması.

Yeniliklere bakacak olursak;

Bu Visual Studio sürümünde derleyici, tamamen Roslyn üzerine yapılandırıldı. Böylelikle artık, Managed dillerin (C#, VB.Net vs.) gücünü kullanarak derleyici üzerinde işlemler yaptırabileceğiz.

Artık yazdığımız kodları analiz edecek olan Visual Studio, bizlere daha iyi kod yazmamız için hata düzeltmelerinde bulunacak.

Asp.Net vNext projeleri oluşturabilmemiz için, yeni proje şablonları sunuluyor.

Visual C++ 11,14 destekleri ekleniyor ve iyileştiriliyor.

Visual Studio 14'ün final sürümünün 2015 yılında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Muhtemelen ismi de Visual Studio 2015 olacaktır.

En kısa zamanda Visual Studio 14'ü indirip deneyeceğim. Bu noktada Visual Studio'nun önceki bir sürümü kurulu olan bir makineye, 14 kurulması tavsiye edilmiyor. Sanal makinada denemeniz daha mantıklı olacaktır.

Evet, arkadaşlar kısaca Mictosoft platformunun geleceğine göz atmaya çalıştık. Bizleri heyecanlandıran pek çok yenilikler mevcut. İleriki günlerde bu konuları incelemeye devam edeceğiz.

Hepinize kolaylıklar diliyorum.