Orchard Project Nedir? (Orchard Cms Seri - 1)
Makale resmi

Orchard Project, Microsoft'un gayriresmi olarak desteklediği, tamamen Asp.Net Mvc üzerine inşa edilmiş bir CMS (İçerik Yönetim Sistemi)'dir. Kodlaması C# ile yapılmıştır. Php tarafında bulunan, Joomla yapısı kadar esnek bir yapıya sahiptir.

Cms : İçerik yönetim sistemleri, site sahibinin ve yetkilendirmiş olduğu kullanıcıların kullanıcı adı, parolası gibi hesap bilgileri ile ulaşabildiği yönetim panelini kullanarak, web sitesinde içeriği meydana getiren içerik yazıları,ilgili resimler, dosyalar vs. bilgilerini kendi değiştirebildiği, yenilerini ekleyebildiği web programlarıdır.

Orchard'da ciddi bir geliştirici kitlesi vardır. Bu kitle gönüllülük esasına göre sistemi sürekli geliştirmektedir. Sistemde tema, widget, eklenti ve dil desteği mevcuttur.

Sistemin lisanslaması New Bsd'dir. Bu lisans ile sistemi istediğiniz gibi düzenleyip, satma şansına sahip oluyorsunuz.

Sistem içerisinde tamamen modüler bir yapı kullanılmış. Böylelikle istediğiniz sayfada, istediğiniz modülleri kullanabiliyorsunuz.

İyi bir dökümantasyona sahip. Detaylı açıklamalar mevcut. Ancak tek eksik, yeterli bir Türkçe kaynak bulunamaması. Sistemin %60 civarının Türkçe çevirisi yapılmış durumdadır.

Orchard ana sayfa

Projenin ana sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca dökümantasyona buradan, çeviri dosyalarına buradan, eklenti ve temalara da buradan ulaşabilirsiniz.

İndirme ekranında Zip ve Source olarak iki seçenek mevcut. Zip normal derlenmiş dosyaların bulunduğu ve direkt hosta atılabilecek dosyaları barındırır. Source ise Visual Studio'da açıp üzerinde çalışabileceğiniz, kaynak kodlarını barındırır.

Bu proje hakkındaki Türkçe kaynak sıkıntısını inşallah gidermek adına bu yazı dizisini geliştireceğim.

Hepinize kolaylıklar diliyorum.